9 lutego – dzień urodzin siatkówki

9 lutego – dzień urodzin siatkówki

9 lutego to dzień, w którym siatkówka obchodzi swoje urodziny. Dokładnie 122 lata temu, w 1895 roku William G. Morgan (1870-1942) w amerykańskim Holyoke wygłosił wykład o nowej dyscyplinie sportu, która cieszy się ogromną popularnością aż do dziś i zrzesza tysiące ludzi na całym świecie.


Największy wpływ na rozwój siatkówki w początkowym okresie miała organizacja młodych chrześcijan. Morgan do stworzenia nowej dyscypliny sportu wykorzystał przepisy koszykówki, baseballa i piłki ręcznej.

 

Z początkiem XX wieku siatkówka stawała się coraz popularniejsza także poza granicami Stanów Zjednoczonych. Pierwszy duży turniej międzynarodowy odbył się w Azji w 1913 roku. Kilka lat później próbowano  zgłosić siatkówkę jako dyscyplinę olimpijską ale  ostatecznie w programie igrzysk znalazła się w 1964 roku w Tokio. W dotychczasowych startach polskie reprezentacje zdobyły trzy medale – złoty (mężczyźni 1976) i dwa brązowe (kobiety 1964 i 1968).

 

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), wówczas z 14 członkami-założycieli=ami: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Włochy, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, USA, Urugwaj i Węgry. Funkcję prezydenta sprawował wtedy   Francuz Paul Libaud, a jednym z wiceprezydentów był Zygmunt Nowak. Obecnie do FIVB  należy  222 członków zrzeszonych w pięciu kontynentalnych konfederacjach: Afryka (54), Azja (65), Europa (56), NORCECA (35) i Ameryka Południowa (12).

 

Pierwszy mecz pokazowy rozegrano w Polsce w 1919 a dokładnie w Warszawie, natomiast dziesięć lat później odbyły się oficjalne mistrzostwa Polski.

W latach 70. reprezentacja Polski stanęła na najwyższym stopniu podium na  mistrzostwach świata oraz igrzysk olimpijskich. Zespół trenera Huberta Wagnera został zaliczony do jednego z najlepszych w historii tej dyscypliny sportu. W pamięci wciąż pozostaje rok 2014, kiedy to  biało-czerwoni powtórzyli sukces z Meksyku i w katowickim Spodku  odbierali złote medale FIVB Mistrzostw Świata.

 

Źródło: pzps.pl

Fot. M-volley

(Nie ma ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *