MENU
POPULARNE
MY NA FACEBOOKU

Najnowsze video

Przewodnik po miastach MŚ – Kraków

Już niedługo na Kraków swój wzrok skierują mieszkańcy Belgii, Francji, Iranu, Włoch, Portoryko i USA. To właśnie tutaj, w nowoczesnej, już ochrzczonej siatkarsko hali, mecze fazy grupowej rozegrają uczestnicy grupy D.

 

„Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie, zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie” – tak brzmią słowa znanej, polskiej piosenki. Kraków, Miasto Królów i stolica Małopolski, od dawna był obecny na mapach turystów, a od kilku miesięcy wzrok na niego kierują również kibice światowej siatkówki…

 

W Krakowie mecze pierwszej rundy Mistrzostw Świata Polska 2014 stoczą uczestnicy grupy D. W jej składzie znajdują się: Belgia, Francja, Iran, Włochy, Portoryko i USA. Mocny skład, dzięki czemu do dawnej stolicy Polski być może zechcą przybyć nie tylko kibice z wymienionych krajów. Zapraszamy do krótkiego i treściwego przewodnika po tym mieście!

 

 

fot. lovekrakow.pl

fot. lovekrakow.pl

 

KRAKÓW ARENA

Oddana do użytku zaledwie kilka miesięcy wcześniej hala widowiskowo-sportowa w Krakowie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Budowana w latach 2011 – 2014, już zdążyła zachwycić polskich kibiców i prawdopodobnie zagości na dobre na ich siatkarskich mapach. Inauguracją Areny był mecz Polaków z reprezentacją Brazylii w Lidze Światowej, rozegrany 20 czerwca i wygrany 3:1. Później, w dniach 16 – 18 sierpnia, Kraków był gospodarzem XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, w którym biało-czerwoni wywalczyli drugie miejsce, tuż za Rosjanami (pozostałymi uczestnikami turnieju byli Bułgaria i Chiny), a trybuny zamieniły się w prawdziwy wulkan za sprawą niezawodnych kibiców.

 

Obiekt znajduje się zaledwie 4 km od Rynku Głównego, w XIV dzielnicy miasta Krakowa – na Czyżynach, przy ulicy Stanisława Lema, w malowniczym otoczeniu Parku Lotników Polskich.

 

Kraków Arena w liczbach:

Powierzchnia obiektu: 61 434 m2

Powierzchnia płyty areny: 4 546 m2

Ilość miejsc na trybunach: 15 000

Ilość miejsc siedzących na płycie: 3 500

Maksymalna pojemność hali: 22 800

 

Kraków Arena składa się również z małej hali (powierzchnia płyty wynosi 1 748 m2, trybuny mieszczą 304 osoby), sal konferencyjnych, restauracji, barów i parkingów (nadziemnego i podziemnego), które mogą pomieścić ponad 1300 samochodów. Widoczność w Kraków Arenie jest świetna z każdego miejsca. Nawet widzowie w najwyższych sektorach podczas Memoriału mogli bez trudu śledzić każdą akcję.

 

fot. lovekrakow.pl

fot. lovekrakow.pl

fot. krakowarena.pl

fot. krakowarena.pl

 

Kraków Arena

ul. Stanisława Lema 7

hala.krakow.pl

 

Jak dojechać?

Do Kraków Areny można dojechać od dwóch stron: od ulicy Mogilskiej oraz Aleją Pokoju. Przy podróżowaniu samochodem trzeba się liczyć ze wzmożonym natężeniem ruchu w okolicach hali. Obecnie trwa remont ulicy Mogilskiej – otwarty jest tylko jeden pas, przez co odradzam wybór tej trasy. Dużo lepszym wyjściem jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Kraków Arena posiada bardzo dobre połączenie z centrum miasta. Z Dworca Głównego (spod słynnej Galerii Krakowskiej) kursują tutaj tramwaje linii 4, 10, 14 i 52, a także 1 z Salwatora oraz 10 z Pleszowa. Należy wysiąść na przystanku Kraków Arena Aleja Pokoju i kierować się w stronę doskonale stamtąd widocznego obiektu. Podróż, w zależność od natężenia ruchu, trwa 20-30 minut.

 

Przy korzystaniu z komunikacji miejskiej należy pamiętać o biletach. Bilet jednoprzejazdowy ulgowy kosztuje 1,90 zł, natomiast normalny 3,80 zł. Dokładny cennik znajduje się tutaj: MKP Kraków.

 

Po zakończonych spotkaniach w Kraków Arenie podstawiane są specjalne autobusy, które zawożą kibiców na Dworzec Główny, pod Galerię Krakowską. W okolicach hali łatwo również złapać Taxi. Dokładny rozkład jazdy autobusów i tramwajów możecie znaleźć tutaj: ROZKŁAD JAZDY. Warto również skorzystać z łatwej w obsłudze aplikacji Jak Dojadę lub e-podróżnik.pl.

 

fot. krakowarena.pl

fot. krakowarena.pl

 

NOCLEG

Kraków to miasto turystów, nie brakuje więc tutaj miejsc noclegowych dla mniej lub bardziej wybrednych podróżników. W okolicach samej hali, na Czyżynach, funkcjonuje pięć hoteli: Hotel Orient**** (ul. Sołtysowska 25B, od 203 zł za noc), Park Apartament (ul. 2 Pułku Lotniczego 51, od 304 zł za noc), Hotel Justyna**** (ul. Jana Pawła II 70, od 266 zł za noc) oraz apartamenty na Os. 2 Pułku Lotniczego (od 336 zł za noc) i Alei Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 150, od 128 zł za noc). W Mieście Królów funkcjonuje również sporo hosteli i schronisk młodzieżowych, na przykład Schronisko Młodzieżowe PTSM „Oleandry” przy ulicy Oleandry 4 czy Hostel Premium przy ulicy Pomorskiej 2. Ze wszystkich hoteli i hosteli w centrum dojazd pod halę jest bardzo dobry.

 

fot. krakow.pl

fot. krakow.pl

 

HEJ, NA KRAKOWSKIM RYNKU!

Dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dziś ważna europejska metropolia. Krakowskie Stare Miasto jest skarbnicą dzieł sztuki i zabytkowych obiektów. Sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny – największy plac miejski średniowiecznej Europy, wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z 1978 roku. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę rozlega się hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

 

Atrakcją turystyczną miasta jest też multimedialne muzeum znajdujące się na głębokości 4 m pod płytą rynku – jedno z najnowocześniejszych na naszym kontynencie. Kraków może się również poszczycić Zamkiem Królewskim na Wawelu – obecnie pełni on funkcje muzealne, udostępniając aż 71 sal wystawowych. Z legend pozostał także smok – choć jedynie symboliczny – który wciąż zieje ogniem. Miejscem spacerów mogą też być krakowskie planty lub bulwary wiślane.

 

fot. karinakapoor.org

fot. karinakapoor.org

 

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Krakowa. Poza znanymi i rozpoznawalnymi cudami Starego Miasta turystów niezmiennie intryguje także dzielnica Kazimierz – miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Klimatu krakowskiego rynku nie sposób opisać: gruchające gołębie, stukot końskich kopyt w dorożkach i melodia hejnału to tylko tło atmosfery tego wyjątkowego miasta. Są tu trzy kopce, znane błonia, piękne Skałki Twardowskiego i zoo ukryte w malowniczym otoczeniu Lasku Wolskiego. W Krakowie działa także ponad 60 muzeów wraz z oddziałami, 10 teatrów publicznych, a w ciągu roku odbywa się tutaj blisko 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych.

 

Kraków to także ważny ośrodek kultu religijnego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: piękne i wyniosłe budowle, jak Kościół św. Piotra i Pawła na ulicy Grodzkiej, czy mniejsze i skromniejsze, jak kościółek św. Wojciecha w sercu rynku. Wielu turystów odwiedza także wspaniałe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy słynne Okno Papieskie przy ulicy Franciszkańskiej 3, skąd papież Jan Paweł II przemawiał do zebranych podczas swych wizyt w Krakowie.

 

fot. national-geographic.com

fot. national-geographic.com

 

W Krakowie funkcjonuje kilka galerii handlowych, w których działają sklepy, restauracje i inne punkty usługowe. Najpopularniejszą z nich jest Galeria Krakowska, znajdująca się przy ulicy Pawiej 5, w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP i Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie. Niedaleko stąd do rynku, tamtędy również przejeżdża większość środków transportu komunikacji miejskiej. Nie mniejszą sławą cieszą się także Galeria Kazimierz przy ulicy Podgórskiej 34 oraz Bonarka City Center, przy ulicy Kamieńskiego 11. Wiele do zaoferowania ma również otwarta kilka miesięcy wcześniej Galeria Bronowice, znajdująca się przy ulicy Stawowej 61.

 

Kraków - Miasto Królów Polski

Kraków - Miasto Królów Polski

 

 

INFORMACJE DODATKOWE:

 

Punkty Informacji Miejskiej:

ul. Powiśle 11 (+48 513 099 688)

Sukiennice, Rynek Główny 1/3 (+48 12 433 73 10)

ul. Św. Jana 2 (+48 12 421 77 87 )

ul. Szpitalna 25 (+48 12 432 01 10)

Plac Wszystkich Świętych 2 (+48 12 616 18 86)

ul. Józefa 7 (+48 12 422 04 71)

Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach (+48 12 285 53 41)

 

Przydatne adresy internetowe:

Informacje turystyczne

Cennik biletów komunikacji miejskiej

Rozkład jazdy MPK

Apklikacja Jak Dojadę

Aplikacja e-podróżnik.pl

Kraków Arena

 

Komentarze

Shoutbox
m-volley
VIII Międzynarodowy Charytatywny Turniej Giganci Siatkówki 15-17.09/ Wieluń Udział: PGE Skra Bełchatów, Cuprum Lubin, Noliko Maaseik, Power Volley Mediolan
m-volley
Miedzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krosna 14 - 16.09 / Krosno Udział: Asseco Resovia Rzeszów, Calzedonia Verona, Gi Group Monza, UPCN San Juan Volley Club
m-volley
Turniej Partnerstwa Regionalnego Czarni 15-17.09 / Kozienice Udział: Cerrad Czarni Radom, Espadon Szczecin. Dafi Społem Kielce, Aluron Virtu Warta Zawiercie
m-volley
Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka 15-17.09 / Piaseczno / Arena Ursynów Udział: ONICO Warszawa, Łuczniczka Bydgoszcz, Indykpol AZS Olsztyn, GKS Katowice,LOTOS Trefl Gdańsk, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
m-volley
DREAM TEAM LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 : MVP: Maksim Michajłow (Rosja) Najlepszy atakujący: Gyorgy Grozer (Niemcy) Najlepszy rozgrywający: Siergiej Grankin (Rosja) Najlepsi przyjmujący: Denis Kaliberda (Niemcy), Dmitrij Wołkow (Rosja) Najlepsi środkowi bloku: Srećko Lisinac (Serbia), Marcus Boehme (Niemcy) Najlepszy libero: Lowie Stuer (Belgia)
m-volley
Mistrzostwa Europy 2019 mężczyzn zostaną rozegrane w .. 4 krajach. Gospodarzami będą Francja, Belgia, Holandia i Słowenia
© 2011 by Men's Volley | Projekt graficzny: cichonkarol.com
Marcin Jagielnicki