IO RIO: Koniec marzeń o medalach, Polacy przegrywają walkę o półfinał

IO RIO: Koniec marzeń o medalach, Polacy przegrywają walkę o półfinał

Na Polakach ciąży ćwierćfinałowa klątwa, której również dziś nie zdołali przełamać. Było to słabe spotkanie Biało-Czerwonych, pełne kłopotów z zagrywką i z przyjęciem, a do tego w ostatnim secie szczególnie widoczny był brak lidera. To Amerykanie cieszą się z awansu do półfinału, po zwycięstwie 3:0.


Pierwszy set rozpoczął się od bardzo wyrównanej gry obu zespołów (1:1, 4:4). Znakomicie na zagrywce spisywał się Matthew Anderson. Mateusz Mika nie zdołał przyjąć posłanej przez niego piłki. Amerykanie punktowali ścisłym blokiem, David Lee popisał się fantastyczną kiwką, a Taylor Sander imponującym atakiem (9:8). Polacy odrabiali straty (14:14), ale skuteczniejsi okazywali się zawodnicy USA. Błędy w zagrywce po polskiej stronie tylko pozwalały rozpędzać się pewnym w grze Amerykanom. Niesamowicie atakował Aaron Russell, Kubiak natomiast posłał piłkę po palcach przeciwników. Po piłce na aut z zagrywki Michała Kubiaka, doszło do pierwszej piłki setowej dla Stanów Zjednoczonych. Skuteczny atak Matthew Andersona z drugiej linii zakończył partię, 23:25.

Druga partia rozpoczęła się przewagą Biało-Czerwonych (3:1), po pomyłce Holta na środku i zepsutej zagrywce Russella. Widoczna w grze Amerykanów konsekwencja i realizacja założeń taktycznych owocowały w świetne akcje (8:9). Polacy budowali punktową przewagę, po akcji blok-aut przewaga wynosiła trzy punkty (8:11). Mateusz Mika genialnie na siatce przechytrzył Andersona. Odważny atak po skosie Bartosza Kurka, mimo potrójnego bloku, trafił w róg boiska i dał Polakom cztery ‘oczka’ więcej od rywala. O czas poprosił John Sperraw. Sander mocno wybił piłkę po głowie Karola Kłosa (14:11), a Russell i Anderson posłali ataki na aut. Bardzo dobrze zaatakował Bartosz Kurek, a po zagrywce Mateusza Bieńka krótką piłkę ze środka w boisko Polaków posłał Holt (19:17). Po błędzie w przyjęciu podopiecznych Antigi, zawodnicy z USA objęli prowadzenie 20:19. Po wyrównaniu Polaków, Kurek posłał piłkę na aut z pola zagrywki, a kolejne dwa punkty zdobyli Amerykanie. Pojedynczy blok Karola Kłosa dał kolejny remis, 22:22. Po wpadnięciu na siatkę Polaków, podopieczni Sperrawa zyskali kolejny raz piłkę setową, a po dotknięciu siatki przez Kubiaka wygrali seta, 22:25. Polacy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Trzecia odsłona początkowo okazała się wyrównana (3:3), jednak ataku Holta o prędkości 113km/h nie odebrał Michał Kubiak. Fantastycznie atakował Aaron Russel, pełen poświęcenia także starał się odbić piłkę spoza boiska. W polu zagrywki Polaków nie obyło się bez błędów (7:5), za to Amerykanie prezentowali niesamowitą dyspozycję. Mocny atak Andersona nie dał szans na przyjęcie Kurkowi. David Lee odbił fantastycznie piłkę lecącą w stronę barierek. Przy stanie 9:6 dla USA o przerwę poprosili polscy szkoleniowcy. Dobre rozegranie Grzegorza Łomacza i atak Bartosza Kurka dały Polakom punkt (9:7). Nic nie było w stanie zatrzymać rozpędzonych zawodników ze Stanów Zjednoczonych (12:9). Mateusza Mikę zastąpił Rafał Buszek, który był nadzieję na polepszenie polskiego przyjęcia. Brak skuteczności w ataku i przyjęciu okazał się niebezpieczny, Amerykanie prowadzili pięcioma punktami (14:9). Mateusz Bieniek asem serwisowym, 112 km/h, dał Polsce 11. punkt (14:11). Błąd w zagrywce Kurka (12:17), oraz posłanie piłki na aut przy ataku, tylko oddalały Biało-Czerwonych od dogonienia Amerykanów. Seria błędów Polaków tylko pogarszała sprawę, a podopieczni Sperrawa wciąż punktowali. Piotr Nowakowski zaatakował ponad blokiem, ale zaraz z kontry kończyli przeciwnicy. Amerykanie pokazali się fantastycznie w polu zagrywki, a także od początku spotkania okazywali lepsze przygotowanie psychiczne. W końcówce zepsute zagrywki Polaków zaważyły na wyniku, po czterech piłkach setowych to zawodnicy USA zwyciężyli, 25:20. Tym samym uniemożliwiając realizację marzenia Polaków o medalu…

Polska – USA 0:3 (23:25, 22:25, 20:25)

Składy:

Polska: Nowakowski, Kurek, Łomacz, Kubiak, Mika, Bieniek, Zatorski (libero), Konarski, Kłos, Drzyzga, Buszek


USA: Anderson, Russell, Sander, Lee, Christenson, Holt, E. Shoji (libero)

inf. własna

fot. fivb

(Nie ma ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *