IO RIO : Rosjanie nie obronią tytułu ! Rozpędzona Brazylia zagra o złoto

W drugim półfinale turnieju siatkarzy Igrzysk Olimpijskich  Brazylijczykom wystarczyły  trzy sety, aby  uzyskać przepustki do walki o złote medale. Tym samym Rosjanie, którzy w końcówkach setów byli bezradni, nie obronią mistrzowskiego tytułu.

To miał być arcyciekawy rewanż za finał z Londynu z 2012 roku, kiedy to Rosjanie odwrócili losy meczu i pokonali Brazylijczyków. Wtedy trener Wladimir Alekno zaskoczył przeciwnika  wystawieniem  Dmitrija Muserskiego na pozycji atakującego.

Mecz, którego stawką był awans  do wielkiego finału rozpoczął się od kilku ładnych wymian i gry punkt za punkt. Brazylijczycy po drugiej przerwie technicznej osiągnęli już pięciopunktową przewagę ( 15:20). Siatkarze Sbornej wprawdzie zerwali się do odrabiania strat,  broniąc  dwóch piłek meczowych, jednak to na koncie gospodarzy zostało zapisane zwycięstwo w tej partii.

Rosjanie również i początek drugiej odsłony spotkania rozpoczęli mocnym akcentem ale sytuacja znowu zaczęła im się wymykać spod kontroli w decydującej części seta. Gra obu drużyn opierała się głównie na ataku. Warto podkreślić dobrą postawę Maksima Michaiłowa i Wallace’a de Souzy. Brazylijczycy rozpędzali się w miarę upływu czasu. A rywal znowu przegrał końcówkę przez błędy własne. Na dodatek sędzia odgwizdał Siergiejowi Grankinowi błąd przebicia piłki oburącz w aut, co jeszcze bardziej nakręciło Canarinhos do skutecznej gry.

Ostatnią jak się potem okazało partię spotkania rozpoczęli z przytupem i po asie serwisowym Felipe Fontelesa na tablicy widniał wynik 1:5. Wciąż jeszcze aktualni Mistrzowie Olimpijscy wprawdzie  doprowadzili do remisu ( 6:6) ale na grających jak w transie siatkarzy Bernardo Rezende  nie było dziś mocnych. Brylowali  w zagrywce i ataku, wspomagani żywo dopingującą publicznością. Dokończyli dzieła wykorzystując już pierwszą piłkę meczową.

Rosjanie powalczą z mocną ekipą ze Stanów Zjednoczonych i brązowe krążki. W wielkim finale obok Canarinhos wystąpią Włosi.

Rosja – Brazylia 0:3 (21:25, 20:25, 17:25)

Rosja: Grankin, Michajłow, Wolwicz, A. Wołkow, Kliuka, Tietiuchin, Wierbow (libero) oraz Bakun, Kobzar, Jermakow

Brazylia: Bruno, Wallace, Lucas, Mauricio, Fonteles, Lucarelli, Sergio (libero) oraz William, Evandro

Źródło: inf. własna