IO RIO: Włosi w finale

Mecz półfinałowy na wysokim poziomie rozegrały drużyny USA i Włoch. Amerykanie mimo zwycięstwa 25:9 w trzecim secie, przegrali z Włochami w tie-breaku i dali tym samym szansę Italii na grę o złoto olimpijskie.

Pierwszy set okazał się lepszy dla włoskiego zespołu, ale gra do ostatniej piłki była bardzo wyrównana. Skuteczne bloki i ataki Matthew Andersona, dobra dyspozycja w przyjęciu i ataku Aarona Russella były mocnym punktem zespołu USA. Po drugiej stronie siatki Fillipo Lanza dobrze radził sobie z obijaniem amerykańskiego bloku, a Ivan Zaytsew w końcówce popisywał się asami serwisowymi. Po złym przyjęciu Sandera, Ivan Zaystew zdobył punkt z zagrywki, kończąc seta 28:30.

Drugą partię rozpoczął od punktowego zagrania Osmany Juantorena, jednak zaraz doszło do remisu. Na środku u Amerykanów świetnie zachowywał się zdobywając punkty Maxwell Holt. Simone Buti popisał się asem z zagrywki, a następnie Simone Giannelli kiwką z lewej. Skuteczne bloki USA nie dawały szans na przebicie Włochom i w emocjonującej końcówce, po maratonie popsutych zagrywek, to podopieczni Johna Sperrawa triumfowali 28:26.

Trzecia odsłona kategorycznie należała do Amerykanów. Włosi mieli ogromne problemy w każdym elemencie. Zaytsevowi brakowało skuteczności, fantastycznie bronił Aaron Russell. Zawodnicy z USA zdołali zdobyć dziesięć punktów pod rząd, nie dając włoskim zawodnikom żadnych szans i wygrywając 25:9!

Czwarta część spotkania była niesamowicie wyrównana. Świetnie zagrywał Matthew Anderson, celnie atakował Simone Giannelli. Najdłuższa i najbardziej efektowna akcja tego spotkania została zakończona wybiciem piłki na aut przez Juantorenę. Pewne wbicie z lewej Russella dało 22. punkt podopiecznym Sperrawa (18:22), ale Włosi zdołali doprowadzić do remisu, po błędzie w zagrywce Andersona. Błędy po stronie USA przyczyniły się do wyniku 22:25.

Tie-break rozpoczęły punkty zdobyte przez USA. Do przerwy lepiej zapunktowali Włosi, Fillipo Lanza celnie zaatakował, a Ivan Zaytsev wykorzystał problemy z przyjęciem Ameryki. Aaron Russell miał w tym elemencie spore kłopoty. Popsute serwisy pojawiły się u obu drużyn. Piłka przyjęta przez Colaciego spadła na linię boiska USA, po cofnięciu się od przyjęcia Russella. Przy piłce meczowej dla Włoch, Simone Buti zatrzymał blokiem Davida Lee (9:15).

To Włosi zagrają o złoto olimpijskie, Amerykanie powalczą jedynie o brąz.

USA – Włochy 2:3 (28:30, 28:26, 25:9, 22:25, 9:15)

Składy:

Włochy: Emanuele Birarelli C, Pasquale Sottile, Luca Vettori, Osmany Juantorena, Simone Giannelli, Salvatore Rossini, Ivan Zaytsev, Filippo Lanza, Simone Buti, Massimo Colaci L, Matteo Piano, Oleg Antonov

USA: David Lee C, Matthew Anderson, Aaron Russell, Taylor Sander, Kawika Shoji, William Reid Priddy, Murphy Troy, Thomas Jaeschke, Micah Christenson, Maxwell Holt, David Smith, Erik Shoji