Liga Mistrzów: Kędzierzynianie w trzech setach pokonali Arkas Izmir

Za nami pierwszy mecz polskiego zespołu w tegorocznej Lidze Mistrzów. Siatkarze ZAKSY udowodnili swoją świetną formę z plusligowych parkietów również na arenie międzynarodowej, w trzech setach pokonując turecki Arkas Izmir.

Początek spotkania upłynął pod znakiem popisów na środku siatki i był niezwykle wyrównany (7:7), jednak po skutecznym kontrataku z lewego skrzydła to gospodarze wyszli na minimalne prowadzenie przed pierwszą przerwą techniczną (8:7). Blok na Maurice Torresie powiększyć przewagę tureckiej drużyny (9:7), jednak skuteczna gra na siatce Sama Deroo pozwoliła podopiecznym Andrei Gardiniego wyrównać wynik (10:10). Nieskuteczny atak Torresa na kontrze oraz agresywny blok gospodarzy na Rafale Buszku ponownie powiększył dystans punktowy (14:11), który utrzymał się do momentu, w którym atakujący kędzierzynian pojawił się na zagrywce. Dzięki błędom gospodarzy siatkarze ZAKSY zdołali wyrównać wynik (15:15). Świetną zagrywką popisał się Rafał Buszek, który wyprowadził swój zespół na jednopunktowe prowadzenie (17:18). Kędzierzynianie utrzymali nieznaczną przewagę (21:22), a as serwisowy Łukasza Wiśniewskiego dał polskiemu zespołowi piłkę setową (22:24). Drugą szansę na zakończenie pierwszej partii wykorzystał skutecznym atakiem Maurice Torres.

Drugą odsłonę meczu również rozpoczęła wyrównana gra obu zespołów (4:4) i, jak w inauguracyjnym secie, na pierwszą przerwę techniczną z minimalną przewagą zeszli gospodarze (8:7). Błędy własne kędzierzynian pozwoliły tureckiej drużynie wypracować pewne prowadzenie (11:8), jednak dzięki świetnej zagrywce Maurice Torresa i skutecznej grze w obronie i kontrataku, gościom udało się zniwelować straty (11:11). Siatkarze Arkasu Izmir wykorzystali chwilowy brak skuteczności polskiego zespołu w ataku – skończone kontrataki dały im trzypunktowe prowadzenie na drugiej przerwie technicznej (16:13). Niedokładne przyjęcie Sama Deroo powiększyło przewagę gospodarzy (17:13). Kędzierzynianie zdołali uciec z niewygodnego ustawienia, a pojawienie się belgijskiego przyjmującego na zagrywce dało im sygnał do odrabiania strat (18:17). Potrójny blok na Christinie Frommie dał podopiecznym Andrei Gardiniego remis (20:20), jednak nieskuteczny atak Mateusza Bieńka pozwolił siatkarzom Arkasu powrócić do pewnego prowadzenia (22:20). Błędy tureckiego zespołu pomogły kędzierzynianom doprowadzić do wyrównanej końcówki (25:25). Świetna obrona Pawła Zatorskiego dała polskiemu zespołowi okazję do kontrataku, a w konsekwencji piłkę setową (26:27). Przechodzącej piłki nie skończył jednak Rafał Buszek, przez co zawodnicy tureckiej drużyny ponownie wyrównali wynik (27:27). Emocjonującą partię zakończył asem serwisowym Maurice Torres (28:30).

Siatkarze z Kędzierzyna, idąc za ciosem, dobrze rozpoczęli trzeciego seta (5:8), przeciwnie do gospodarzy, którzy zaczęli popełniać znacznie więcej błędów. Brak dokładności w przyjęciu tureckiej drużyny dał kędzierzynianom pewne prowadzenie (8:13), którego nie udało się powiększyć przez niewykorzystany kontratak Mateusza Bieńka. Na drugą przerwę techniczną siatkarze ZAKSY zeszli z pięciopunktową przewagą (11:16), która jednak stopniała do dwóch oczek (14:16). Dwa nieskończone ataki Sama Deroo dały zawodnikom tureckiego zespołu możliwość nawiązania kontaktu punktowego (15:16), jednak kędzierzynianie w odpowiednim momencie zdołali wrócić do dobrej gry. Świetna zagrywka Torresa i pojedynczy blok Rafała Buszka pomogły podopiecznym Andrei Gardiniego wrócić do pewnej przewagi (18:22), którą utrzymali już do końca meczu.

Arkas Izmir – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3
(23:25, 28:30, 23:25)

Składy drużyn:

Arkas Izmir: Fromm, Yonet, Matic, Durmaz, Gokgoz, Bozhulev Schanchez,  Koc, Gulmezoglu, Lagumdzija, Bravo Pereira, Sikar, Ergul (L), Mert (L), Kaya

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Zatorski (L), Szymura, Rejno, Falaschi, Toniutti, Buszek, Wiśniewski, Bieniek, Torres, Semeniuk, Deroo, Jungiewicz

Źródło: inf.własna/cev.lu