Liga Mistrzów: Nieosiągalny Zenit Kazań złotym medalistą, srebro dla gospodarzy turnieju, a Cucine Lube Civitanova kończy udział w europejskich pucharach na trzecim miejscu

Dzisiejszy dzień przyniósł ostateczne rozstrzygnięcia w najważniejszych siatkarskich rozgrywkach w Europie. Ostatnie dwa mecze w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów nie dostarczyły kibicom wielu emocji. W obu spotkaniach pewnie zwyciężyli faworyci.

W meczu o brąz zmierzyli się ze sobą niespodzianka tegorocznych rozgrywek, Berlin Recycling Volleys, i jeden z faworytów do złota, Cucine Lube Civitanova. Choć Niemcy przez wielu ekspertów stawiani byli na straconej pozycji, już pierwszy set pokazał, że przy zmęczeniu włoskich siatkarzy po trudnym półfinale, zawodnicy Berlin Recycling Volleys mogą z Włochami powalczyć. Berlińczycy nie ustępowali zdobywcom pucharu Włoch w żadnym z siatkarskich elementów. Doprowadziło to do wyrównanej końcówki, którą na swoją korzyść zakończyli siatkarze Lube. Entuzjazm z pierwszego seta utrzymał się w grze Niemców, którzy mimo atomowych zagrywek Osmanego Juantoreny, zdołali wyrównać stan spotkania. Kolejne dwie partie, choć nie były zdominowane przez Włochów, przebiegały pod ich pełną kontrolą. Brązowy medal jest niewielkim pocieszeniem dla siatkarzy Lube, którzy stawiani byli w roli faworytów w półfinale.

Cucine Lube Civitanova – Berlin Recycling Volleys 3:1 (29:27, 22:25, 25:21, 25:21)

Składy zespołów:

Cucine Lube Civitanova: Sokolow (23), Juantorena (21), Cebulj (10), Cester (9), Stanković (7), Christenson (3), Grebennikov (L), Pesaresi, Kaliberda

Berlin Recycling Volleys: Carroll (25), Okolić (9), Kromm (9), Schott (8), Vigrass (5), Kuhner (5), Perry (L), Marshall (1), Ter Maat

Znacznie mniej emocji kibicom dostarczył mecz finałowy, który przebiegł pod pełną kontrolą Rosjan. Choć gospodarze turnieju nawiązywali walkę na początkach pierwszego i trzeciego seta, świetna zagrywka siatkarzy z Kazania nie pozwoliła podopiecznym Lorenzo Bernardiego cieszyć się ze zwycięstwa. Jedynie druga partia była pełna wymian ciosów, a walka o wygraną toczyła się do samego końca. Ostatecznie jednak, dzięki skutecznej grze Maksima Michajłowa, to Rosjanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyć. Przegrana w wyrównanej końcówce drugiej partii widocznie załamała grę gospodarzy, którzy szybko dali się zdominować podopiecznym Władimira Alekny. Rosyjska drużyna nie wypuściła z rąk prowadzenia, tym samym potwierdzając dominację Zenitu w Europie.

Zenit Kazań – Sir Sicoma Colussi Perugia 3:0

(25:15, 25:23, 25:14)

Zenit Kazań: Anderson, Leon, Mikhailov, Volvich, Butko, Gutsalyuk, Verbov (L), Sivozhelez

Sir Sicoma Colussi Perugia: De Cecco, Atanasijević, Buti, Podrascanin, Zaytsev, Berger, Bari (L), Chernokozhev, Della Lunga, Mitic, Birarelli