Liga Światowa 2016: Serbia w finale po wygranej z reprezentacją Włoch

W pierwszym półfinałowym meczu, Serbowie zwyciężyli z Włochami po emocjonującym tie-breaku.

Na początku pierwszego seta zdecydowanie lepiej zaprezentowali się Serbowie, m.in. dzięki silnym atakom. Włosi zdołali doprowadzić do remisu (5:5), jednak na pierwszej przerwie technicznej przewagę znów objął serbski zespół, 8:6. Obie drużyny prowadziły wyrównaną walkę (13:13), a na drugiej przerwie technicznej znów przewagę utrzymywała Serbia. Po dość równej końcówce (22:22, 23:23) piłka setowa należała do Włochów, którzy zatriumfowali w pierwszym secie (25:23).

Druga część spotkania dała na pierwszej przerwie technicznej identyczny wynik jak w pierwszym secie. Po autowej zagrywce Ivana Zaytseva Serbia prowadziła 10:7. Obie drużyny prezentowały wysoki poziom gry, długie wymiany piłek i celne ataki przysparzały kibicom wielu emocji. Przy wyniku 12:13 dla Włoch, o przerwę poprosił trener Nikola Grbić. Włosi dzięki szczelnemu bloków doprowadzili do remisu, 19:19, by po ataku po skosie Zaytseva objąć jednopunktowe prowadzenie. O czas poprosił po raz kolejny serbski trener. W końcówce seta skuteczniejsi okazali się Serbowie, 25. punkt zdobyli bezpośrednio z zagrywki.

Na początku trzeciego seta oba zespoły szły łeb w łeb (2:2, 3:3, 6:6), jednak na pierwszej przerwie technicznej po raz kolejny dwa punkty więcej miała na koncie serbska grupa. Podopieczni Nikoli Grbića nie oddali przewagi przeciwnikom i na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:11. Włosi starali się odrobić straty jednak było to niełatwe (21:16). Przekroczenie linii 9. metra przy zagrywce przez Kovacevica oraz nieudany blok Serbów dały możliwość zyskania punktów drużynie włoskiej (21:19). Niesamowity atak Kovacevica dał piłkę setową zawodnikom z Serbii, którzy zwyciężyli 25:23.

Czwarty set rozpoczął się od remisu, jednak tym razem na prowadzenie wyszedł włoski zespół (7:12). Skuteczny blok i dobre przyjęcie Włochów dało drużynie prowadzenie na drugiej przerwie technicznej (9:16). As serwisowy dał Serbii 16. punkt (16:20), jednak Włosi nie zwolnili tempa doprowadzając do piłki setowej (17:24). Czwarta partia należała do podopiecznych Blenginiego (18:25).

W tie-breaku najdłuższa wymiana piłek w meczu, skuteczne ataki obu zespołów oraz dobre przyjęcia przyczyniły się do bardzo wyrównanej gry, której towarzyszyły jednopunktowe różnice w wyniku. Ostatecznie zwycięzcami zostali Serbowie (15:11).

Serbia – Włochy 3:2 (23:25, 25:21, 25:23, 18:25, 15:11)

Źródło: inf.własna