Liga Światowa 2016: Serbowie ze złotem, Brazylia ze srebrem

Niespodziewanie szybki koniec finałowego spotkania Ligi Światowej. Serbia nie dała szans Brazylii i  zdobyła złoto.

Początek meczu zgodnie z oczekiwaniami był bardzo wyrównany. Oba zespoły wyszły na boisko mocno zmotywowane, silne ataki i celne zagrywki występowały po obu stronach siatki. Na pierwszej przerwie technicznej dwupunktowe prowadzenie objęli Serbowie (8:6), jednak wynik został wyrównany (9:9). Blok Srecko Lisinaca oraz wspaniała akcja na siatce Podrascanina i Luburica zwiększyły wynik Serbii, 13:11. Na drugą przerwę techniczną Serbowie zeszli z przewagą 16:13. Dobra zagrywka Kovacevica dała zespołowi 18. punkt. Brazylijczycy starali się odrobić straty, Saatkamp Lucas zaatakował z prawej (18:14), lecz zaraz posłał zagrywkę na aut (19:14). Po asie serwisowym Lucarellego Nikola Grbić poprosił o przerwę. Świetna akcja z udziałem brazylijskiego libero Tiago Brendle przyniosła Brazylii 19. punkt, następnie dobry atak Arjona Williama dał wynik 22:20. Przed piłką setową Serbów (24:20), Bernardo Rezende poprosił o czas. Po długiej wymianie punkt zdobyli Canarhinos (24:21). Zagrywka w siatkę Brazylijczyków zakończyła seta, 25:22.

Pierwszy i drugi punkt kolejnej odsłony zdobyli podopieczni Grbića. Po akcji blok-aut drugi punkt pojawił się po stronie Brazylijczyków (3:2). Wysunięci na prowadzenie Serbowie (11:7) nie dawali szans podopiecznym Rezende na zmniejszenie punktowej różnicy. Drazen Luburic odbił piłkę po bloku w aut (11:8), Wallace skutecznie zaatakował (11:9), lecz następnie Lucarelli posłał piłkę poza boisko. Brazylijczycy zdołali doprowadzić do remisu, 12:12. Na drugiej przerwie technicznej serbski zespół prowadził dwoma punktami Kolejne zagrania powiększały przewagę (20:16), błąd podwójnego odbicia dał punkt zespołowi z Brazylii. Po skutecznym bloku podopiecznych Rezende (21:20) i celnym ataku z ich strony (22:21) nastąpiła długa wymiana, w której punkt zyskali Serbowie. Po ataku Luburica drużyna serbska powtórzyła wynik z pierwszej partii.

Pierwsze punkty trzeciego seta należały do Serbów, którzy kolejny raz prowadzili (6:4). Lucarelli zapunktował atakiem, a na przerwie technicznej zespół Serbii prowadził 8:6. Po remisie (8:8) i asie serwisowym Serbii, a także ataku Marko Podrascanina 12:10 pojawiło się na tablicy. Na drugą przerwę techniczną Serbowie zeszli z wynikiem 16:11, Marko Ivovic atakiem po skosie zdobył 19. punkt, a kolejny Serbowie zyskali dzięki podwójnemu blokowi Lisinaca i Luburica. Ku końcówce spotkania zbliżał się Serbowie (21:16), jednak zespół Brazylii starał się odrabiać straty. Przy rezultacie 22:19 o czas poprosił Nikola Grbić. Piłka meczowa należała do Serbów, jednak punkt zdobyli Brazylijczycy (24:21). Zagrywka w siatkę Carbonery Edera zakończyła seta 25:21 i spotkanie 3:0.

Serbia – Brazylia 3:0 (25:22, 25:22, 25:21)