Liga Światowa 2017 – Final Six: Brazylijczycy po zaciętej walce wygrali z Rosjanami. W półfinale zmierzą się z Amerykanami

Dzisiejszy pojedynek gospodarzy z Rosjanami przyniósł kolejne rozstrzygnięcia w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Znamy już trzy zespoły, które zobaczymy w półfinale.

Set otwarcia tylko przez kilka pierwszych minut był zacięty. Brak skuteczności Rosjan w ataku szybko pozwolił wyjść Brazylijczykom na wysokie pięciopunktowe prowadzenie (8:5). Zagrywka, która zawsze była jedną z najskuteczniejszych broni siatkarzy Sbornej, tym razem nie potrafiła zaszkodzić gospodarzom, co dało Canarinhos pewny triumf w pierwszej partii.

Po pewnym zwycięstwie Brazylijczyków, początek drugiego seta zapowiadał odwrotny wynik. Gospodarze, źle prowadząc swoją grę, mieli już sześciopunktową stratę (4:10). Canarinhos po paru zmianach zdołali jednak zmniejszyć przewagę Rosjan do jednego punktu (15:16). Na tym skończyły się emocje w drugim secie, gdyż przyjezdni ponownie odskoczyli rywalom, wykorzystując dużą ilość błędów własnych i konflikty po stronie Brazylijczyków. Set zakończył się pewnym zwycięstwem siatkarzy Sbornej.

Trzecia partia rozpoczęła się od wyrównanej gry, jednak to wyraźnie zmotywowani przegranym drugim setem Brazylijczycy zdołali wypracować pięciopunktową przewagę (13:8). Choć w końcowej części trzeciej partii Rosjanie nieznacznie zmniejszyli straty, gospodarze nie dali sobie wyrwać pewnego zwycięstwa i prowadzenia w meczu.

Początek czwartego seta upłynął pod znakiem dominacji siatkarzy Sbornej. Choć Canarinhos w środkowej części partii zaczęli odrabiać straty, to Rosjanie zachowali więcej zimnej krwi, co pozwoliło im doprowadzić do tie-breaka. Piąty set od samego początku był niezwykle wyrównany. Choć zespoły popełniały sporo błędów własnych, a awans do półfinału był już przesądzony, tie-break z pewnością dostarczył kibicom wielu emocji. Ostatecznie to Brazylijczycy zagrali skuteczniej w końcówce, dzięki czemu wygrali piątego seta i cały mecz.

Gr.J1 Brazylia – Rosja (25:18, 18:25, 25:19, 22:25, 16:14)

Składy zespołów:

Brazylia: Lucarelli (25), Silva (14), Wallace de Souza (13), Mauricio Borges (4), Lucas (4), Rezende (2), Hoss (libero) oraz Eder (9), Renan (4), Pinto (3) i De Oliveira