LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017: Porażka Polaków na inaugurację mistrzostw Europy – podsumowanie pierwszego dnia turnieju

Przyszedł czas na start długo wyczekiwanej imprezy, a więc mistrzostw Europy rozgrywanych w naszym kraju. Po pierwszym dniu turnieju nie mamy dobrych wiadomości dla polskich kibiców – Biało-Czerwoni ponieśli porażkę z Serbiami w meczu otwarcia.

Mecz rozpoczął się od punktowej zagrywki Bartosza Kurka. Świetna gra w kontratakach polskich przyjmujących wyprowadziła Polaków na prowadzenie (3:1), które Biało-Czerwoni powiększyli przed pierwszą przerwą techniczną do trzech oczek (8:5). Gdy w polu serwisowym pojawił się Uros Kovacević, Serbowie odrobili straty (8:8). Goście zaczęli wywierać dużą presję na Polakach zagrywką (9:11), jednak blok Michała Kubiaka na serbskim atakującym pozwolił gospodarzom wyrównać wynik (11:11). Skuteczni w bloku okazali się również Serbowie (11:13). Autowy atak Kovacevica z lewej flanki ponownie pozwolił wyrównać wynik (14:14), ale blok na Bartoszu Kurku dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (14:16). Problemy Polaków  w skuteczności z pierwszej akcji dały gościom trzy punkty przewagi (14:17). Serbscy siatkarze zdominowali końcowe fragmenty tej partii (18:23), co pozwoliło im wygrać seta otwarcia.

Na początku drugiej partii przewagę zdobyli Polacy (5:2), jednak podobnie jak w pierwszej odsłonie meczu, Biało-Czerwoni stracili koncentrację (5:4). Podopiecznym Ferdinanda De Giorgiego z pomocą przyszedł blok na Kovaceviciu, który dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej (8:5). Problemy Polaków ze skończeniem ataku wykorzystali Serbowie, którzy doprowadzili do wyrównania wyniku (10:10). Dawid Konarski przegrał walkę na siatce z Urosem Kovaceviciem, co dało gościom dwa oczka przewagi (12:14). Świetna zagrywka Bartłomieja Lemańskiego pozwoliła Polakom doprowadzić do remisu (15:15), jednak to Serbowie zeszli na drugą przerwę techniczną z minimalną przewagą i od tej pory goście byli punkt bliżej zwycięstwa (17:18). Na boisku w ramach podwójnej zmiany pojawili się Grzegorz Łomacz i Łukasz Kaczmarek. Atakujący świetnie wprowadził się do gry, kończąc dwa ważne ataki (22:23), jednak Polacy popełnili błąd w kontrze, tym samym dając Serbom piłkę setową (22:24). Goście po punktowym bloku na Dawidzie Konarskim wykorzystali pierwszą szansę na zakończenie tej odsłony meczu.

Trzecia partia nie zaczęła się dla Polaków tak dobrze jak dwie poprzednie. Blok na Michale Kubiaku wyprowadził Serbów na prowadzenie (3:4), które podwyższyło skuteczne zagranie Kovacevicia (3:5). Podopieczni Ferdinanda De Giorgiego zdołali zmniejszyć straty przed pierwszą przerwą techniczną (7:8) i mieli szansę na wyrównanie wyniku, jednak kontratak zakończył się autowym atakiem Dawida Konarskiego. Nemanja Petrić zagrywką powiększył prowadzenie swojej drużyny do czterech oczek (10:14), które na drugiej przerwie technicznej było już pięciopunktowe (11:16). Na boisku ponownie pojawili się Grzegorz Łomacz i Łukasz Kaczmarek, na szczęście dla polskiej reprezentacji, bo atakujący zupełnie odmienił obraz gry Polaków, doprowadzając do remisu (18:18). Blok na Michale Kubiaku i punktowa zagrywka Srecko Lisinaca ponownie wyprowadziły Serbów na dwupunktowe prowadzenie (18:20). Błędy Biało-Czerwonych w decydującej części seta ostatecznie pogrzebały nadzieję Polaków na wygraną w trzeciej partii, a tym samym w całym meczu.

Polska –Serbia 0:3 (22:25, 22:25, 20:25)

Składy drużyn:
Polska: Konarski, Kaczmarek, Kurek, Szalpuk, Lemański, Wojtaszek (L), Drzyzga, Łomacz, Kubiak, Kochanowski, Wiśniewski, Zatorski (L), Bieniek, Buszek
Serbia: Okolić, Kovacević, Katić, Petrić, Skundrić, Stanković, Jovović, Buculjević, Atanasijević, Luburic, Majstorovic, Podrascanin, Rosic, Lisinac