MŚ2018: Awans Polaków do Final Six!

Druga runda mistrzostw świata rozpoczęła się od porażki Polaków, ale zakończyła sukcesem. Po przegranej z Argentyńczykami 2:3 i z Francuzami 1:3, Biało-Czerwoni zdołali w trzech setach pokonać reprezentację Serbii. Dzięki temu zajmują pierwsze miejsce w grupie H i powalczą o obronę tytułu mistrzów świata w Turynie. Serbowie także pojawią się w finałowej szóstce turnieju, w przeciwieństwie do zawodników z Francji.

 

Pierwszy punkt spotkania zdobyli Polacy, którzy na boisku zaprezentowali się znacznie lepiej niż w dwóch poprzednich meczach. Podejmowanie ryzyka i kończenie akcji pozwoliło Biało-Czerwonym na wypracowanie przewagi, by na pierwszej przerwie technicznej prowadzić pięcioma oczkami. Po serbskiej stronie wyróżniał się swą postawą Srećko Lisinac i Aleksandar Atanasijević. Wyjątkowe zagrywki słał na ich stronę Bartosz Kurek, który równie dobrze spisywał się w ataku (15:10, 19:13). Po jednym z nim Polacy oddalili się od przeciwników na sześć punktów. Skuteczne zagranie Piotra Nowakowskiego dało pierwszą piłkę setową, a świetna kontra i uderzenie po skosie Artura Szalpuka dało podopiecznym Vitala Heynena dwudziesty piąty punkt. W sumie zdołali zaserwować sześć asów.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od trafienia przez Bartosza Kurka w Nikolę Jovovića, a następnie świetnego bloku Piotra Nowakowskiego. Podwójny blok Jakuba Kochanowskiego z Bartoszem Kurkiem pozwoliło na odskoczenie na trzy punkty (4:1) i choć reprezentanci Serbii starali się o wyrównaną walką i zmniejszenie różnicy wyniku (5:4) nie udało im się wyprzedzić Biało-Czerwonych na tablicy. Drużyna z Polski prezentowała się fantastycznie pod siatką, w pełnym skupieniu walcząc o każdy punkt. W ataku niesamowity okazał się Bartosz Kurek, śląc piłki z prędkością 112 km/h i będąc wyjątkowo skutecznym. Podopieczni Nikoli Grbića dobrze spisywali się w kontrach, ale wraz z rozwojem spotkania okazywali się w tym elemencie coraz mniej skuteczni. W przyjęciu bardzo dobrze radzili sobie Polacy (17:11), a Serbowie tracili waleczną postawę wraz z powiększającą się różnicą w wyniku. Odsłonę zakończyła zagrywka w siatkę (25:16).

W trzecim secie po serbskiej stronie boiska pojawili się zmiennicy podstawowego składu, a Polacy w każdym elemencie dobrze sobie radzili, kontynuując to, co pokazywali od początku spotkania. Na parkiecie w jednej akcji zagościli też Dawid Konarski i Grzegorz Łomacz. Drużyna Serbii nie grała źle, jednak widać było, iż nie prezentuje pełni swoich możliwości. Pojedynczy blok Piotra Nowakowskiego dał zespołowi pierwszą piłkę meczową, a zagranie środkiem zakończyło widowisko przy trzecim matchballu.

Tym samym Polacy odnieśli szóste zwycięstwo w Mistrzostwach Świata FIVB 2018 i dostali się do finałowej szóstki, by 26 września zawalczyć w Turynie o półfinały. Obok Polaków i Serbów, w Final Six zagrają reprezentacje: USA, Brazylii, Włoch oraz Rosji.Polska – Serbia 3:0 (25:17, 25:16, 25:14)

Składy:

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Grzegorz Łomacz.

Serbia: Nemanja Petric, Marko Ivovic, Nikola Jovovic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac, Neven Majstorovic (libero) oraz Milan Katic, Drazen Luburic, Uros Kovacevic, Petar Krsmanovic, Nikola Rosic (libero), Aleksandar Okolic, Ivan Kostic.

 

Inf. własna / fivb.com

Fot.: M-volley

(Nie ma ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *