MŚ2018: Trzecie zwycięstwo Polaków i awans do drugiego etapu turnieju

Reprezentacja Polski w swoim trzecim meczu mistrzostw świata walczyła w Warnie z siatkarzami z Finlandii i odniosła trzypunktowe zwycięstwo. Tym samym Polacy, uczestniczący w turnieju po raz siedemnasty, zdobyli kolejny komplet punktów i zapewnili sobie awans do kolejnej fazy turnieju.

Pierwszy punkt w spotkaniu Polacy zdobyli po trafieniu w siatkę z zagrywki po stronie przeciwników (1:1). Na przerwie technicznej podopieczni Vitala Heynena prowadzili jednym punktem, a później przewagę zwiększali między innymi skutecznymi blokami Piotra Nowakowskiego i Bartosza Kurka. Mocne zagrywki Kurka zdawały się siać postrach w fińskiej drużynie (15:10). Początkowo Polacy mieli trudność z grą w kontrataku, jednak wraz z rozwojem spotkania ulegało to zmianie. Pipe Artura Szalpuka dał zespołowi osiemnasty punkt (18:12), a ostatni atak pierwszej odsłony również należał do przyjmującego (25:21).

W drugim secie początkowo biało-czerwoni stracili koncentrację, popełniając błędy w ataku, a Vital Heynen poprosił o przerwę (2:4). Po nieudanym ataku Bartosza Kurka Finowie osiągnęli trzypunktowe prowadzenie (4:7). Gra blokiem Polaków wydawała się receptą na odrobienie strat punktowych, ale problem w przyjęciu i niższa niż w pierwszym secie skuteczność nie do końca temu sprzyjały (7:9). Element przyjęcia okazał się za to sporą zaletą podopiecznych Tuomasa Sammelvuo. Podwójna zmiana, podczas której na boisko weszli: Grzegorz Łomacz na zagrywkę, a Dawid Konarski na miejsce pod siatką, przyniosła po pierwsze błąd serwisowy. Mateusz Bieniek wykorzystując swój dwieście dziesięciocentymetrowy zasięg zdobył zaraz oczko, odrabiając stratę (11:14). Remis 21:21 zagościł na tablicy po obiciu przez Michała Kubiaka fińskiego bloku. Nerwowa końcówka obfitowała jednak w słabe ataki kapitana polskiej drużyny. Kuba Kochowski pojawił się na boisku za Kubiaka, a na zagrywce zagościł Fabian Drzyzga. Pomimo potrójnego bloku Polaków, Finowie zdobyli pierwszą piłkę setową. Entuzjastyczna reakcja kibiców z Finaldii zachęcała ich do walki, ale trudną akcję skończył Kubiak (24:24), który zaraz sprezentował zespołowi asa serwisowego. Finowie wytrwali do trzeciego setbolu, a podwójne odbicie piłki odgwizdane przez sędziego zaważyło na wyniku końcowym – 28:26 dla zespołu ze Skandynawii.

Trzecia odsłona zaczęła się od żółtej kartki dla Michała Kubiaka, a następnie jego dwóch asów (nietrudno znaleźć związek przyczynowo-skutkowy między tymi dwoma zdarzeniami). Po doskonałym ataku Bartosza Kurka wynik wyonosił 3:0. Artur Szalpuk minął potrójny blok rywali dając Polakom prowadzenie, 7:2. As serwisowy Drzyzgi to kolejna zdobycz punktowa (13:5). Gra Polaków się układała, prezentowali coraz większą dominację na boisku (25:16).

Czwarta część spotkania zaczęła się bardziej wyrównanie, ale szybko sytuacja powróciła do tej z końcówki poprzedniej partii. As Bartosza Kurka został posłany z prędkością 127 km/h i szybko doszło do czteropunktowej przewagi, 6:2. Błędy po stronie reprezentacji Finlandii oraz problemy z serwisem były przeciwnościami drużyny z Polski, która akurat w bloku i serwisie wypadała bardzo dobrze. Tak też wytrwała do końca spotkania, finalnie zamykając ostatniego seta 25:15. Mecz ten nie należał do spektakularnych, jednak jego wynik powinien być satysfakcjonujący.

Awans do drugiej rundy turnieju został już osiągnięty, ale w poniedziałek biało-czerwoni zmierzą się z zespołem z Iranu, co zdecyduje bezpośrednio o pozycji lidera w grupie.

Polska – Finlandia 3:1 (25:20, 26:28, 25:16, 25:15)

Składy:

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Bartosz Kurek, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka.

Finlandia: Mikko Esko, Niko Suihkonen, Elvis Krastins, Tommi Siirila, Sauli Sinkkonen, Samuli Kaislasalo, Lauri Kerminen (libero), Eemi Tervaportti, Antti Ronkainen, Henrik Porkka.