Reprezentacja: Porażka polskich siatkarzy na początek rywalizacji o miejsca 5-8

Za nami kolejny dzień zmagań na EYOF, który niestety zakończył się porażką Biało-Czerwonych. W pierwszym meczu o miejsca 5-8 Polacy po pięciosetowym boju musieli uznać wyższość reprezentacji Turcji.

Polscy kadeci od samego początku meczu narzucili Turkom własny styl gry, co zaowocowało dwupunktową przewagą Polaków już w pierwszej fazie seta (10:8). Biało-Czerwoni nie zwalniali tempa i, nękając przeciwników dobrą zagrywką, powiększyli prowadzenie do siedmiu punktów (18:11). Świetna gra w obronie i duża ilość dobrze poprowadzonych przez Szymona Jezierskiego kontr spowodowały, że Polacy zdominowali tureckich kadetów, pewnie wygrywając pierwszego seta przewagą aż dwunastu punktów.

Początek drugiej partii również był dobry w wykonaniu Polaków, którzy przed pierwszą przerwą techniczną mieli dwa punkty przewagi, jednak po zdobyciu ósmego oczka Biało-Czerwoni stracili koncentrację. Turcy szybko wykorzystali problemy w ataku polskich siatkarzy, doprowadzając do remisu (12:12). Niewykorzystane kontry sprawiły, że to nasi przeciwnicy wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Środkowa część seta upłynęła pod znakiem wyrównanej gry, jednak po drugiej przerwie technicznej, na którą Turcy zeszli z minimalną przewagą, prowadzenie powiększyli do czterech punktów (15:19). Choć Polacy parokrotnie zbliżali się do przeciwników na dystans dwóch oczek, tureccy siatkarze ostatecznie nie oddali prowadzenia do samego końca seta.

Trzecia partia to powrót do dobrej gry Polaków z seta otwarcia. Początkowe dwupunktowe prowadzenie (4:2), dzięki skutecznej grze na siatce, polscy kadeci przed pierwszą przerwą techniczną powiększyli do trzech oczek (8:5). Zagrywka ponownie stała się dużym atutem Polaków i to dzięki niej Biało-Czerwoni na drugiej przerwie technicznej mogli się cieszyć z pięciopunktowej przewagi (16:11). Po zdobyciu szesnastego oczkach Polacy stracili jednak koncentrację, co wyraźnie odbiło się na skuteczności w ataku oraz dokładności w przyjęciu i pozwoliło Turkom wyrównać wynik (19:19). Po dwudziestym punkcie gra była niezwykle wyrównana i toczyła się punkt za punkt. Ostatecznie to Polacy pierwsi mieli piłkę setową (24:23), ale nie wykorzystali szansy na zakończenie trzeciej partii. Błąd podwójnego odbicia pozwolił tureckim siatkarzom wyjść na prowadzenie, a w konsekwencji wygrać trzeciego seta.

Po pierwszych kilku akcjach czwartej partii mogło się wydawać, że Polacy nie mają już w sobie wiary w zwycięstwo. Turcy szybko zdobyli trzypunktowe prowadzenie (2:5), jednak Biało-Czerwoni zaczęli odrabiać straty. Mimo poprawy gry polskich kadetów, to nasi przeciwnicy pierwsi zdobyli ósmy punkt, schodząc tym samym na przerwę techniczną z przewagą, ale już tylko jednopunktową. Choć Turcy powiększyli prowadzenie do trzech punktów (11:14), Polacy odrobili straty i końcówka czwartej partii upłynęła pod znakiem wyrównanej gry. Po 20 punkcie Biało-Czerwoni zdobyli minimalną przewagę, której nie oddali do końca czwartego seta, tym samym doprowadzając do tie-breaka.

Decydujący set od początku nie wyglądał najlepiej dla polskich siatkarzy, którzy musieli gonić wynik (2:4). Choć Polakom udało się doprowadzić do remisu (6:6), kolejne dwie akcje należały do naszych przeciwników i to oni mieli prowadzenie przy zmianie stron (6:8). Niestety Turcy systematycznie powiększali przewagę, która wynosiła już cztery punkty przy pierwszej piłce setowej tureckiej drużyny. Tak dużych strat nie udało się odrobić i Biało-Czerwoni ponownie musieli przełknąć gorycz porażki. Polakom pozostaje walka o siódme miejsce.

Polska – Turcja 2:3 (25:13, 21:25, 24:26, 25:23, 11:15)

Składy drużyn:
Polska: Grygiel, Kapica, Adamczyk, Michalak, Rajsner, Czyrniański, Firszt, Sługocki, Zaguła, Prokopczuk, Jezierski, Szymura (L)
Turcja: Çukur, Üç, Soydan, Eken, DelibaĹ?, Avci, Yilmaz, Ĺ?ahin, Karaca, Lagumdzija, Hizarci, Öztürk

Źródło: inf.własna/cev.lu