Reprezentacja: Wygrana z Kubańczykami na początek mistrzostw świata U23

Za nami pierwszy mecz Polaków na mistrzostwach świata U23. Choć Kubańczycy postawili Biało-Czerwonym trudne warunki, a nowa formuła rozgrywania meczów z pewnością nie pomogła, pierwsze spotkanie podopiecznych Dariusza Daszkiewicza zostało zakończone zwycięstwem.

Mecz nie zaczął się najlepiej dla polskich siatkarzy, którzy od początku musieli gonić wynik (3:1). Biało-Czerwoni na szczęście szybko uspokoili swoją grę i nawiązali kontakt punktowy, a przy zagrywce środkowego, Jarosława Muchy, wyszli na prowadzenie (4:5). U Polaków, którzy w tym fragmencie gry wyraźnie przeważali na siatce, zafunkcjonował również blok, dzięki czemu podopieczni Dariusza Daszkiewicza powiększyli przewagę (5:8). Po zdobyciu ósmego oczka polscy siatkarze mieli problemy ze skończeniem ataku (8:8), jednak wrócili do skutecznej gry i jako pierwsi mieli piłkę setową (10:14). Polakom udało się wykorzystać trzecią szansę na zakończenie seta.

Początek drugiej partii upłynął pod znakiem wyrównanej gry. Oba zespoły popisywały się skutecznymi atakami, przez co żadna z drużyn nie potrafiła wypracować większej przewagi (5:5). Dopiero Polacy w środkowej części seta wyszli na dwupunktowe prowadzenie, jednak stracili koncentrację. Udane kontry Kubańczyków pozwoliły im doprowadzić do wyrównania wyniku (10:10), a błędy Polaków doprowadziły do pierwszej piłki setowej przeciwników (14:12). Kubańscy siatkarze niestety wykorzystali pierwszą szansę na wyrównanie wyniku spotkania.

Również początek trzeciego seta nie pokazywał wyraźnego faworyta tej części meczu (5:5). Obie drużyny popisywały się efektownymi blokami, przez co znacznie obniżył się poziom skuteczności w ataku zarówno polskiego, jak i kubańskiego zespołu. Po obu stronach siatki wkradły się drobne błędy, ale to tylko podwyższyło poziom emocji w trzeciej partii, której rozstrzygnięcie przyniosła dopiero wyrównana końcówka (12:12). Choć Kubańczycy jako pierwsi mieli piłkę setową (14:13), ostatecznie to Polacy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Mimo że w pierwszych akcjach czwartej partii nieznacznie przeważała reprezentacja Kuby (5:3), przyjmujący Polaków, Rafał Szymura, swoją skutecznością w ataku wyciągnął Biało-Czerwonych z opresji (4:6), a błędy Kubańczyków jedynie powiększyły prowadzenie polskich siatkarzy (5:9). Tej przewagi Polacy nie stracili już do końca seta.

Piąta odsłona meczu była bliźniaczo podobna do poprzedniej – słabsza gra polskich siatkarzy na początku, jak się okazało, ostatniej partii szybko się poprawiła. Choć Kubańczycy prowadzili już trzema punktami (5:2), skupienie wróciło w szeregi Biało-Czerwonych, którzy skutecznie odrobili straty. Podopieczni Dariusza Daszkiewicza nie potrafili jednak wypracować przewagi, przez co końcówka meczu była niezwykle emocjonująca. Ostatecznie to polscy siatkarze mogli się cieszyć ze zwycięstwa.

Kuba – Polska 1:4 (12:15, 15:12, 14:16, 10:15, 15:17)

Źródło: inf.własna